hoci celý svet vibruje na neznámych frekvenciách, tradície a dlho budované „istoty“ sa rúcajú ako domčeky z karát a vonkajšie vplyvy s legislatívou skôr hádžu polená pod nohy,… cítiť rast cien vstupov, chýbajú polovodiče či iný materiál,… hoci chaos ako nekonvenčná firma dôverne poznáme …(bodaj by nie, zažívali sme ho denne už vyše 30 rokov), nikdy nás ani vo sne nenapadlo, že bude až v takomto rozsahu…
Napriek tejto ťažkej dobe, vďaka talentovaným vývojárom či výrobárom a skvelému kolektívu sa podarilo nielen dokončiť, ale zároveň aj rozbehnúť nové, zaujímavé a ako vždy nekonvenčné riešenia, plné noviniek., za ktorými už zreteľne vidieť dobrú prácu nastupujúcej mladšej generácie vo vedení.
Ako je o našej spoločnosti známe, nie vždy máme zhodný názor na politicky pretláčané riešenia, naopak – tie naše sú a vždy budú skutočne „zelené“… a keďže zelená patrí neodmysliteľne k Vianociam, podelíme sa o niektoré z nich práve v tejto dobe.
Zároveň Vám touto cestou ďakujeme za dôveru, a veríme že si ju zaslúžime aj v budúcom roku. Prajeme Vám pokojné sviatky, plné radosti, harmónie, zdravia a rovnaký vstup do nového roku, veríme, že zdravšieho a príjemnejšieho.
Pri prvom úložisku energie, hoci sme svojmu pokrokovému riešeniu verili, sa nedalo predpokladať, ako na úplnú novinku zareagujú slovenskí investori a či sa náklady vložené do náročného výskumu vôbec vrátia. Už na veľtrhu ELOSYS 2008 sme predstavili prvé úložisko energie pod názvom GSE (Generátor Špičkovej Energie), kde získal titul „Elektotechnický výrobok roka“. Vo svete začínalo pár nesmelých pokusov…, žiadne masové nasadzovanie, nebola ešte vhodná doba, najmä vzhľadom na akumulátorovú časť úložiska. Súčasnosť nás presvedčuje o správnosti vtedajších biznis plánov, plánov vývoja a hlavne o správnej predpovedi potrieb trhu. Potešiteľné je, že už aj na Slovensku sa našlo niekoľko odborne zdatných, inovatívnych domácich firiem, s ktorými je radosť spolupracovať. ktorí našu novinku s nadšením prijali a aplikujú ju vo svojich riešeniach.
VONSCH v súčasnosti a ponúka vlastné overené riešenia GSE na spracovanie a akumuláciu nielen slnečnej energie prostredníctvom trojfázových invertorov GSE CONTROL a akumulátorov Li-ion.
GSE CONTROL je možné použiť aj bez fotovoltickej časti, nabíjanie je možné realizovať v čase napr. nižšej sadzby, resp. v čase nízkeho odberu a výkon úložiska je možné (obdobne ako aj pri celku s fotovoltickou časťou) využiť na preklenutie výpadku energie, ako záložný zdroj v prípade zlyhania verejnej elektrickej siete, alebo „len“ na vykrytie špičky odberu bez prekročenia 1/4 hodinového maxima, rezervovanej kapacity alebo technického maxima.
Preklenutie výpadku je možné riešiť bez výpadku, alebo s krátkym výpadkom dodávky energie. Pri obidvoch je však nutné vymedziť na zálohovanie len časť elektrickej siete, oddelenej od ostatných nedôležitých častí. Riešenie bez výpadku – kontinuálne je zložitejšie, pretože jeden nabíjací invertor dobíja akumulátor a druhý neustále odoberá z neho energiu. Pri výpadku elektrickej siete pokračuje dodávka energie neprerušene. Riešenie s výpadkom je riešené jedným obojsmerným invertorom (nabíja aj vybíja akumulátor). Po výpadku napätia v elektrickej sieti je invertor pripojený na vybranú časť elektrickej siete, kde je možné nanovo naštartovať spotrebiče – technológiu. Výkon GSE CONTROL musí obsiahnuť aj záberové stavy spotrebičov.
Výkonový rozsah GSE CONTROL je 20 až 160 kVA, pre vyššie výkony sú invertory radené paralelne do výkonu teoreticky neobmedzeného. Pri akumulátoroch Li-ion dlhodobo spolupracujeme s veľkým európskym výrobcom BMZ a používame jeho akumulátory v skriňovom prevedení s kapacitou až 80 kWh, umožňujúce aj paralelné radenie až do 80 jednotiek, čo činí až 6,4 MWh. V každom systéme akumulátorov je použitý jeden základný akumulátor vybavený Battery Management Systémom BMS MASTER, ktorý na jednej strane komunikuje s GSE CONTROL a na druhej strane s rozširujúcimi akumulátormi vybavenými BMS SLAVE.
Invertory GSE CONTROL však dodávame aj bez akumulátorov, odberateľ ich vie pripojiť k rôznym typom akumulátorov a s požadovanou kapacitou. Pri spustení celku samozrejme poskytuje VONSCH odbornú podporu.
GSE spolu s riadiacim systémom VONSCH umožňujú spoluprácu aj s invertormi FOTO CONTROL 3f a zabezpečujú celkový energetický manažment v objekte. GSE spolu s FVE navyše umožňuje aj prevádzku v ostrovnom režime, čo môže slúžiť v odľahlých oblastiach na tvorbu 3-fázovej elektrickej siete bez potreby non-stop behu diesel generátorov.
Novinkou 2021 v oblasti fotovoltiky, vyvinutou na základe sprísňujúcej sa legislatívy a zvýšeného dopytu užívateľov prevažne strešných FVE rôznych výrobcov je zariadenie obsahujúce obvody pre zabezpečenie PO.
Zariadenie obsahuje obvody pre rozopnutie napäťových výstupov FV panelov tak, aby bolo dosiahnuté bezpečné napätie na sekciách panelov maximálne 120V DC. K rozopnutiu sériovo spojených panelov dochádza pri strate napájacieho napätia na AC strane FV invertora (napríklad pri aktivácii HRM obvodov, aktivácii obvodov Central stop, či aktivácii požiarnych vypínačov). Použitie týchto obvodov je odporúčané hlavne pre strešné aplikácie, kde je nutné zabezpečiť protipožiarnu ochranu daného objektu v súvislosti s inštaláciou FVE.
Samozrejme…v rámci technických možností. Ale, čo bolo v oblasti umelých sietí, keď sme s nimi začínali pred x rokmi sience fiction, dnes úspešne nasadzujeme. Aj keď sa zdalo, že na ich riešení nie je čo vylepšovať, predsa sa dá. Jednou zo zaujímavých nasadení v tomto roku bolo nové riešenie umelej siete AN 90kVA 3x400V 60Hz u prestížneho slovenského výrobcu chladiarenských kompresorov.
Základom riešenia bolo použitie 4 kvadrantného meniča QUATROFREM, ktorého riadený usmerňovač vo vstupnej časti zabezpečuje „nulový“ odber vyšších harmonických prúdov z napájacej elektrickej siete, (u odberateľa už bol do doby nasadenia umelej siete problém s pomerne vysokým obsahom vyšších harmonických napätí v elektrickej sieti a ďalšie nasadenie klasických meničov by viedlo k ďalšiemu zhoršeniu) a dokáže v určitom rozsahu „nastavovať“ veľkosť DC napätia v jednosmernom obvode QUATROFREMu, čo umožní nastavovať rozsah výstupného AC napätia umelej siete potrebný pri skúškach kompresorov – nie je nutný zvyšujúci transformátor.